Etiket: Meyhane

Nihat YÜCETÜRK – Sade Meyhane

Yazan :admin/ 123 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Nihat YÜCETÜRK

Röportaj

Nihat Yücetürk – Sade Meyhane

1.Mekanınız Ne Zamandır Hizmet Veriyor? 

Sade Meyhane olarak 2016 şubat ayından itibaren hizmet vermektedir.

2.Peki Bu Sektörde Ne Zaman Başladınız?

2000 yılından itibaren diyebilirim.Ünlü bir markanın kurucu ortakarından olarak bu sektöre giriş yaptım.

3.Mekanınızın Tarzı Nedir?

Adından da anlaşıldığı gibi sade bir meyhane konseptindeyiz. Ismi bilerek Sade Meyhane koyduk, fakat genelde stresli olan toplumumuza, fasıl ve oryantal şovlardan sonra çılgın bir eğlence sunuyoruz.

4.İşletmenizde sizin olmazsa olmazınız nedir?

Kesinlikle inanmadığımız ve beğenmediğimiz hiçbir ürünü müşterilerimize sunmuyoruz. Bir meyhanenin olmazsa olmazlarının dışında sürekli yenilik amaçlıyoruz. misafirlerimizim beklentileriyle alakalı tavsiyelerini alıyoruz. Cevap yüzdesine göre salı günleri düzenlediğimiz toplantılarımızda karar alıp sektörümüze doğru olanları naçizane uygulamaya çalışıyoruz.

5.Mekanınızda en çok tercih edilen menü,içecek vs. nedir?

Hafta içi şirket çalışanları ve büyük gruplar genelde fix menü aliyorlar.İsteyen müşterilerimiz alacart menü seçeneğini de almaktadır. hafta sonu da aynı şekilde olmaktadır.İnsanlar ne ödeyeceğini bilmek ister.bu bizim de işimizi kolaylaştırır, çünkü biz gece sonu hesapta sürpriz yapan işletmelerden değiliz.En çok tercih edilen ürünlerimizden en öne çıkan fajita güvecinde ki tereyağlı bize özel kokoreçtir.

6.Sektörünüzün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İstatisliklere göre yanıt verecek olursak …Nüfus artışı,istihdam oranı ve yeni mekanların açılması ile paralel ilerlemektedir. Eğlence sektörü lüks bir ihtiyaçtır. Bu olgular doğrultusunda sektörün geleceği de ülkemizin ekonomik büyümesine göre değişiklik göstermektedir.

7.Neden Siz ? Müşterileriniz neden sizi tercih ediyor ?

Yıllarca kendime şu soruyu sorduğum için Burası benim olmasa neden buraya gelirim ?.Sorduğum bu sorunun cevabı kaliteli hizmet oldu.Diğer mekanlardan farklı olmayı veya olağan üstü tavırlar sergilemeyi istemedim.Misafirlerimize,rahat edebileceği ,eğlenebileceği,dürüst ve samimi ortamlar kurmak ve bu ortamda gerçek bir meyhane hizmeti vermek de misafirlerimiz tarafından tercih sebebi oldu.

8.Peki diğer işletmecilere tavsiyeleriniz nedir ?

Ülkemiz ve sektörümüz çok zor günlerden geçiyor.Temennimiz 5-6 yıl önceki gibi keyifli olmasıdır.Bu da çok çalışmakla ve işlerimizin başında olmamızla gerçekleşecektir.

9.Kendi mekanınız dışında nereye eğlenmeye gidersiniz ?

Yaklaşık 20 yıllık yorgunluğum olduğu için vaktimi iş dışında daha çok arkadaşlarım ve ailemle geçirmekteyim. Tatillerde yurt dışını tercih etmekteyim. Günlük hayatımda ise ailem ve dostlarımla sakin,sohbet edebileceğimiz mekankarı tercih etmekteyim.

Sevgili Nihat YÜCETÜRK, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / 

Çiğdem SONKURT – Madame Feronia Meyhanesi

Yazan :admin/ 155 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Çiğdem SONKURT

Röportaj

Çiğdem Sonkurt Madame Feronia Meyhanesi

1. Bu sektöre başlama hikayeniz nedir ?

Başlayalı çok yeni oldu. Benim çocukluk hayalimdi. Aslında ben Sanat Yönetmeniyim. Hep böyle bir meyhane sahibi olmak istiyordum.Daha yeniyiz, açalı 1 sene oldu olmadı. Şefliğini ben yapıyorum. Bütün yemeklerini de ben yapıyorum.Garsonluğuda Bülent (eşim) yapıyor. Aile işletmecisiyiz.

2. Mekanınız ne zamandır hizmet veriyor ?

18 Şubat 2017’den beri hizmet veriyoruz.

3. Mekanınızın tarzı nedir ?

Modern Meyhaneyiz.

4. Madame Feronia Meyhanesi’nde olmazsa olmazınız nedir ?

Mekanda olmazsa olmazımız tabikide “BİZ” 🙂

5. Madame Ferroni Meyhanesinin favori mezesi yada ürünü nedir ?

Bir çok ürünümüz var. Ama 3 sipesiyalimiz var. Bunlar; girit ezme, bezirgâni ve nurâniye.

6. Mekanın dekoru ve tasarımı kime aittir ?

Mekanımızın dekoru Bülent ve bana ait.

7. Müşteri neden sizi tercih etmeli ?

Rakı’nın yanında lezzetli yemek yemek isiyorlarsa ve rahat bir yerde yemek yiyip, hoş sohbet edip, güzel bir gece geçirmek istiyorlarsa bizi tercih etmeliler.

8. Personeliniz de en çok neye dikkat edersiniz ?

Hızlı ve temiz olmasına dikkat ederim.

9. Peki ! Sektörün geleceği için diğer işletmelere tavsiyeniz/öneriniz nelerdir ?

İşlerinin başında dursunlar.

10. Sizce insanlar dışarıya çıktıklarında en çok neye dikkat ederler ?

Rahat eğlenebilmeye dikkat ederler. Aynı zamanda temizliğe ve eğlenmeye dikkat ederler. Güzel hizmet veren yerlere önem verirler.Müşterilerin kendi kendilerine servis yapabildiği bi yer o yüzden en ilginç olay bu. Müşterilerimiz kendi evinin salonunda gibi rahat hissedebiliyorlar.

11. Bugüne kadar yaşadığınız en ilginç olay nedir ?

Tüp bitmişti. Büyük bir semaverimiz var onun yanında küçük kahve için bir ocağımız var. Tüp gelene kadar onda ciğer kızartmıştım.

12. Bu sektördeki Turgid başkanı siz olsaydınız ? İcraatlarınız ne yönde olurdu ?

Bedava reklam yapardım:)

 

Sevgili Çiğdem SONKURT, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Özsu TOROS

Matmazel Coco, geçen gece Mustafa Keser’i ağırladı.

Yazan :admin/ 108 0

Matmazel Coco seyirciye Mustafa Keser’in meşhur mendiline atıfta bulunarak, “Mendil verem mi?” türküsünü söyletmeye çalışırken, yaklaşık bir saat kaldığı sahnede kah esprileri, kah söylediği ilginç şarkılarla seyirciye eğlenceli dakikalar yaşattı.

İstanbul eğlence hayatı’nde modern meyhane konsepti ile misafirlere unutulmaz anlar yaşatan Ah Mazi By My Cabaret’in sivri dilli sunucusu komedyen Matmazel Coco, geçtiğimiz akşam Mustafa Keser’i ağırladı.

Zehra TÜYLÜ – Hünkar Meyhanesi

Yazan :admin/ 185 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Zehra TÜYLÜ

Röportaj

Zehra TÜYLÜ – Hünkar Meyhanesi

1. Bu sektöre başlama hikayeniz nedir ?

9 yıl öncesine dayanıyor hikayem. Üniversitiyi bitirip bitirmez İstanbul’a yerlestim. Çanakkale`de okudum. Deniz’e ve kıyı’ya yakın olan yerleri çok severim bu sebep’ten dolayı da Ege’ye hayranlık beslerim. Ama tiyatro tutkunlugum yüzünden İstanbul’a yerleştim. Tiyatroya devam ederken birkaç dizi projesinde yer aldim. Ama yaşımın kücüklüğü sabırsızlığım malasef başlamadan bitmesine sebep oldu. Set ortamında saatlerin belli degil, günlerimiz belli değil şartlar cok ağırdı.

Sabretmek gereken bir meslek ama yaşımın küçüklüğü sabırsızlıkla mesleğe başlamadan bitti. Ama suanki aklım olsa herşey farklı olabilirdi. Daha sonra artik insanlarla muhattap olmamak için bulaşıkçılığa başladım. Senin yerin burası değil insan ilişkilerin kuvvetli diyerek beni servise aldılar. Ajansların yönlendirmesi ile 5 yıldızlı otellere restaurant’larda hostes’liğe başladım. Havuz barında çalıştım. Yavas yavas restaurant müdürlüğüne kadar yükseldim.

2. Hünkar Meyhanesi ne zamandır hizmet veriyor ?

1 yıldır. Hazırlık süresi ile hizmet veriyoruz. Biz burayı devir aldık.

3. Mekanın tarzı nedir ?

Rum meyhanesinin tarzını yansıtmaya calışıyoruz. Mezeler’imiz olsun mekanin dekorasyonu olsun o atmosferi yakalamaya çalıştık.

4. Mekan da olmazsa olmazınız nedir ?

Güleryüz olmazsa olmazımdır. Buraya gelen misafirlerimiz ailemiz, evinize gelen birine asık surat ile ağırlamak istemiyoruz.

5. Mekanın favori ürünü nedir ?

Favori ürünümüz kalkan balığıdır.

6. Mekanın dekoru ve tasarımı kime aittir ?

İşletme sahibi ABDURRAHİM KAYA ve ZEHRA TÜYLÜ katkılarıyla ortaya çıktı.

7. Müşteri neden sizi tercih etmeli ?

Kumkapı mekanların da birçok mekan olmasına rağmen artık sadece isimleri kaldı. Bize gelen misafirlerimiz ismimize değil, hizmet kalitemize ve güler yüzümüze geliyor. Aile ortami tercih edenler, bizi tercih ediyor…

8. Personelinizde en çok neye dikkat edersiniz ?

En çok kendi içlerindeki ilişkiye dikkat ederim. Müşteriye olan seviyesi ve servisi olarak devam ederim.

9. Peki ! Sektörün geleceği için diğer işletmelere tavsiyeniz/öneriniz nelerdir ?

Günü kurtarıp kar etmek yerine daha iyi hizmet ve kaliteyi yükseltmeyi çalışmayi azimli çalışmayi önerebilirim…

 

10. Sizce insanlar dışarıya çıktıklarında en çok neye dikkat ederler ?

Rahatlık özgürlük ….

 

11. Bugüne kadar yaşadığınız en ilginç olay nedir ?

Etiler’de 5 yıldızlı bir otel’de çalışıyordum. İlk deneyimim’di orası yaşımdan çok küçük göstermemden sebep bir otel misafirimizle ilgilenirken, eşi beni çalışan olarak zannetmedi ve olayı çok yanlış anlayarak eşimden uzak dur diye bağırıp çağırması. Benim orda çalışan olduğumu anlatana kadar baya bir çaba harcamıştım buda yaşadigim en kötü tecrübedir.

 

12. Bu sektördeki Turgid başkanı siz olsaydınız ? İcraatlarınız ne yönde olurdu ?

 

Bölge bölge ayırmak olurdu. Kumkapı meyhaneler olurdu. Taksim barlar gibi kisim kisim yapardım böylece insanlar rahatca eğlenebilirlerdi.

 

Sevgili Zehra TÜYLÜ, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Buse Güngör

Egemen YAMANTÜRK – Küçük Kulüp Meyhane

Yazan :admin/ 216 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Egemen YAMANTÜRK

Röportaj

Egemen YAMANTÜRK – Küçük Kulüp Meyhane

1.Mekanınız ne zamandır hizmet veriyor ?

Geçen sene Ekim ayında açtık. Tam 1 seneyi doldurduk…

2.Peki bu sektöre ne zaman başladınız ?

Aynen burayla başladık. Daha önce böyle bir iş tecrübemiz yok bizim. Ben iç mimardım Egemen de inşaat işiyle uğraşıyordu. Biz seviyoruz böyle bir yerde olmayı o yüzden böyle bir yer açalım kendimize nasıl olur denedik fena da gitmedi.Ama severek yapıyoruz. Şuana da kadar güzel de gidiyor…

3.Mekanın tarzı nedir ?

Mekanımızın tarzı şimdi çok moda oldu. Yeni modern meyhane biz eski tarz meyhaneyiz gördüğünüz gibi biz de hersey sadedir. İyi yemek vermeye çalışıp, sakin keyifli bir ortam yaratmaya çalışıyoruz.

4.İşletmeniz de sizin olmazsa olmazınız nedir ?

Olmaz olmaz hiç bir müşterinin yemekten memnun kalmadı diyerek gitmelerini istemiyoruz, en önemlisi o bizim için. Çok büyük oranda da bunu sağladık bu 1 senede de. Tabiki hala eksikliklerimiz var. Personelimiz çok genç, onlarda kendilerini geliştiriyorlar. Ama lezzet bizim için olmazsa olmaz işin açıkçası.

5.Küçük Kulüp Meyhane de en çok tercih edilen menü, içecek vs nedir ?

Meze olarak en çok bizde Girit ezme, deniz börülcesi, levrek marin tercih ediyorlar. Ara sıcaklar da yaprak ciğer, ahtapot ızgaramız çok tutuluyor. Yemekte de tereyağı antrikot diyebilirim.

6.Sektörünüzün geleceğini nasıl görüyorsunuz ?

Şuanda Türkiye’de herhangi bir sektörün geleceğini görmek pek mümkün değil işin açıkçası. Biz çevredeki bu işi yapan dostlarımız da var bizden başka onlarla da konuşuyoruz. Özellikle yaz dönemi çok sıkıntılı geçirdik. Sadece İstanbul için de söylemiyorum ben Alaçatı da işletme yapan tanıdıklarımız var. Normalden çok daha kötü sezon geçti.
İnşallah daha iyi olur bekliyoruz.

7.Neden siz ? Müşterileriniz neden sizi tercih ediyor ??

Biz burda klasik birşey yapmak istiyoruz. Biz aslen Ankaralıyız ikimizde. Ankara’dan geldik İstanbul’a o 7-8 sene oldu ben geçen sene geldim . Buraya gelen insanların da bir şekilde çoğu Ankaralı. Bizi tanıyıp gelenlerden var bizi tanımadan gelende çok Ankaralı var kan çekiyor herhalde. Biz samimi bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Biz her zaman burdayız bizim başka bir işimiz yok şuanda ikimizinde. Benim Ankara da aile işlerim var devam ediyor ama tamamen odaklandığım şey burası onun da öyle.Biz burda herşeyiyle ilgilenmeye çalışıyoruz. Düzgün bir yemek vermeye çalışıyoruz. Biz burda çok büyük eğlenceler vaat edemeyiz ama biz burda keyifli, sakin,meyhane,güzel sohbet vaat edebiliyoruz.

8.Peki!! Diğer işletmecilere tavsiyeniz nedir ?

Yatırım yapacakları bölgeyi çok iyi seçsinler biz burada onun sıkıntısını çektik. Hastaneye yakın olmanın dezavantajlarını yaşadık özellikle yaz sezonunda. Lokasyon çok önemli bu işte.

9.Kendi mekanınız dışında, nereye eğlenmeye gidersiniz ?

Biz yine meyhaneye gidiyoruz.Bizim eğlence anlayışımız meyhane. 70’lik Meyhane, Leyla Meyhane onlar da zaten tandıklarımızın, sevdiğimiz abilerimizin.Daha da eğlenceli bir şey olduğunda Akbaba. Yine meyhane ama canlı müzik var orada. Buradan çıkıp başka bir meyhaneye gidiyoruz.

Sevgili Egemen YAMANTÜRK, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Özsu TOROS

Hakan KOÇ – Yeşilköy Meyhanesi

Yazan :admin/ 185 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Hakan KOÇ

Röportaj

Hakan KOÇ – Yeşilköy Meyhanesi

1. Meyhane sektörüne başlama hikayeniz nedir ?

Heves ile bu ise başladık böyle bir yerimiz olsa nasıl olurdu ? Nasıl yaparız diye. Hayal’di gerçek oldu bu noktaya geld…

2. Meyhane’niz ne zamandır hizmet veriyor ?

Eski mekan aslında, cafe bar bistro olarak yıllarca hizmet verdikten sonra, meyhane’ye çevirdik. Amaç trende ayak uydurmak. Hem daha keyifli bir ortam olması, meyhanelerin yükselişi.

3. Mekanın tarzı nedir ?

Modern meyhane tarzı…

4. Mekan da olmazsa olmazınız nedir ?

Servis ve hizmetimizin iyi olması…

5. Yeşilköy Meyhanesi’nin favori mezesi nedir ?

Meyhane’mizin favorisi vişneli yaprak sarması ama karides ve kalamarda bunlara dahil…

6. Meyhane’nin dekoru ve tasarımı kime aittir ?

İlk açıldığı zaman ki mimari tasarımı Engin Özmen‘a aittir. Sonra’dan mimari görüntüyü bozmadan nasıl Meyhane’ye çevirebiliriz dedik ve kendi rütuşlarımız ile mimari yapıyı bozmadan dekore ettik..

7. Meyhane müdavimleri neden sizi tercih etmeli ?

Meyhane’mizin ortamının rahat olması, farklı konsept’te olmasi açık hava da olmasi müşterilerimize kendilerini temiz bir bahçe de hissetiriyor. Ayrıca fiyat politikamız Bakırköy ve Yeşilköy civarinda uygun olmasi sebebi ile bizi diğerlerinden farklı kılıyor.

8. Personelinizde en çok neye dikkat edersiniz ?

Müşteri ile olan ilişkilerimiz, yaklaşımımız, temizliğimiz ve hizmet anlamın da üst düzey olmamız…

9. Peki ! Sektörün geleceği için diğer işletmelere tavsiyeniz/öneriniz nelerdir ?

Yeni doğmuş bir bebek olduğumuz icin çok fazla önerim yok ama özellikle vereceğim tavsiye personelin iyi seçilmiş olması ve özgüvenin üst düzey olması…

10. Sizce Meyhane müdavimleri neye dikkat ederler ?

Fiyat, hizmet ve ortam.

11. Bugüne kadar yaşadığınız en ilginç olay nedir ?

Aklıma gelmiyor.

12. Bu sektör de Turgid başkanı siz olsaydınız ? İcraatlarınız ne yönde olurdu ?

Gıda fiyatlarında söz sahibi olup daha uygun bir menüye sahip olmak isterdim.

 

Sevgili Hakan KOÇ, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Buse GÜNGÖR

Şirvan POLAT röportajı – Muazzam Meyhane

Yazan :admin/ 256 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Şirvan POLAT

Röportaj

Şirvan POLAT – Muazzam Meyhanesi

 

1.Mekanınız ne zamandır hizmet veriyor ?

6 Ekim 2017’den beri

2.Peki bu sektöre ne zaman başladınız ?

99 yılınd…

3.Mekanın tarzı nedir ?

Mekanın tarzı modern meyhane diye yeni böyle  bir konsept çıktı. Herhalde en fazla onu yansıtıyoruz 1 Aralıktan itibaren de hafta da 3 gün canlı müzik yapmaya başlıyoruz…

4.İşletmeniz de sizin olmazsa olmazınız nedir ?

Müşteri memnuniyeti için kaliteli servis personeli

5.Mekanınız da en çok tercih edilen menü, içecek vs nedir ?

Bizim kendimize özgü yaptığımız mezeler’den klasik atomun biraz daha acısını yapıyoruz zehir zıkkım diyoruz. Bütün mezelere bazılarını klasik halde bırakıp bazılarına da çok ufak dokunuşlarla ama böyle yeni tarz gibi içine avakado katıp değil de olası meze ürünlerinin biraz farklı versiyonlarını yapmaya çalışıyoruz.

Mesela atomun içine koyduğumuz biberi Arnavut biberinin içine birazcıkta cevizi de koyup kavuruyoruz ufak dokunuşlarla farklılık yaratmaya çalışıyoruz. Misafirlerimiz dışarıdaki yediğinin birebir aynısını bizde bulsun istemiyoruz biraz farklı olsun istiyoruz:)

6.Sektörünüzün geleceğini nasıl görüyorsunuz ?

Alkol fiyatları çok yükseldiği için çok iyi görmüyorum ama sonuçta kabul edilebilir fiyatlara kabul edilebilir ve üst kalite mal verildiği sürece bu işten çarkın dönebilecegine inanıyorum…

7.Neden siz ? Müşterileriniz neden sizi tercih ediyor ??

Bizi daha çok şunun için tercih ediyorlar biz büyük bir dükkanız metrekare olarak dolasıyla kalabalık doğum günleri özel günler için çok geniş alanda kalabalık misafirlerimizi ağırlayabiliriz. Mesela pazar akşamı 150 kişilik bir yemeği ağırlayabildik… Her dükkan 150 kişi alamıyor bizim en büyük avantajımız bu…

8.Peki!! Diğer işletmecilere tavsiyeniz nedir ?

Bu sektöre girmesinler
Müşterileri kazıklamasınlar. Meyhanecilikte baştan söylenilen fiyat asla hesap sonunda gelmiyor. Müşteriler de bu konuda ne zaman telefon da konuşsak en büyük hassasiyetleri o tamam söylediğiniz fiyat okey söylediğiniz menüye de okey ama biz oraya geldiğimizde bize bu söylediklerini mi gelecek ve gece sonunda o yediklerimizden sonra söylediğimiz para mı gelicek malesef daha önce özellikle Meyhanecilikte başta Çiçek Pasajı esnafının başlatıp sonra Nevizade esnafının devam ettirdiği müşteriyi kazıklama huyundan ötürü Beyoğlu öldü onun için herkes Beyoğlu‘ndan kaçtı malesef İstanbulda eğlencenin kalbinden diğer semtlerde ki işletmecilere nacizane tavsiyem söylediklerini yerine getirsinler…

9.Kendi mekanınız dışında, nereye eğlenmeye gidersiniz ?

Ben kendi dükkanı mı kapattıktan sonra sadece Aztek‘e giderim başka hiç bir yere gitmem 1997 yılından beri Aztek’in müşterisiyim hala kendi dükkanımı kapattıktan sonra gittiğim tek yer Aztek‘tir.

Sevgili Şirvan POLAT, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Özsu TOROS

Uğur ENGİNER – Tiryaki Meyhanesi Kumkapı

Yazan :admin/ 29 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Uğur ENGİNER

Röportaj

Uğur ENGİNER – Tiryaki Meyhanesi Kumkapı

 

1. Bu sektöre başlama hikayeniz nedir ?

Uzun yıllar işletmecilik yaptıktan sonra arkadaşım olan Barbaros BİLEN ile ortak birşeylar yapmaya karar verdik. 8 yıl önce bu serüvene başladık.

2. Meyhaneniz ne zamandır hizmet veriyor?

9 yıldır hizmet veriyoruz.

3. Mekanın tarzı nedir?

Klasik salaş meyhanesi diyebiliriz.

4. Mekan da olmazsa olmazınız nedir ?

Rahatlık. Ben bir mekan’a gittiğim zaman başımda garson’un beklemesini istemem. Benimle göz teması kurup, istedigim zaman masama yaklaşmasını isterim.

5. Tiryaki Meyhane’nin favori ürünü nedir ?

Bizim tek bir ürünümüz değil mutfaktan çıkan her ürünümüz mekanımızın favori ürünüdür.

6. Mekanın dekoru ve tasarımı kime aittir ?

Mekanın tasarımı tamamem doğal yapısıdır.

7. Müşteri neden sizi tercih etmeli ?

Sıcak ve samimi olmamız .Bizim misafirlerimiz artik ailemiz oldu. Müdavimi olduğunuz yerde samimi ve sıcak ortam olması. Suyunu bile kalkıp kendisi alabiliyor. Buraya gelen müşterilerimiz hepsi birbirilerini tanırlar…

8. Personelinizde en çok neye dikkat edersiniz ?

Yüzünde ki gülümseme ve samimiyet.

9. Peki ! Sektörün geleceği için diğer işletmelere tavsiyeniz/öneriniz nelerdir?

Doğallık…

 

10. Sizce insanlar dışarıya çıktıklarında en çok neye dikkat ederler?

Bütçelerine ve kendinlerini ait oldukları yerlere giderler.

 

11. Bugüne kadar yaşadığınız en ilginç olay nedir ?

Benim şef garson’un boyu 1.60 dır. Bir müşterim sizin uzun boylu garson vardı o nerde demesidir. 🙂

 

12. Bu sektördeki Turgid başkanı siz olsaydınız. İcraatlarınız ne yönde olurdu ?

Müşteri ve turistlerin gelmesi lazım ki birşeyler olsun.

 

 

Sevgili Uğur ENGİNER, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Buse Güngör