Kategori: RÖPORTAJ

Ersan Yılmaz: Sanat’ın Yarışması Olmaz…

Yazan :admin/ 962 0

1997’den beri müzik piyasasında yer alan Türk Sanat Müziğinin başarılı ismi Ersan Yılmaz‘la gece hayatından özel yaşamına sanat dünyasına bakış açısına kadar güzel bir söyleşi yaptık. Üç Üniversiteden mezun olan sanatçının müzik kariyeri oldukça etkili birbirinden değerli sanatçı hocalardan (Ahmet Özhan), (Müşvik Kenter) gibi ustalardan konservatuar eğitimi alan Yılmaz bugüne kadar üç albüme imza attı.

Konservatuar Bitince İlk İşiniz Ne Oldu:

İlk Albümüm Zaten 1997’de çıkmıştı henüz 17 yaşındaydım Zeki  Müren ölünce okadar üzüldümki onun eserlerinden oluşan ozamanlar cd yok (kaset) yapmıştım ve büyük ses getirdi bi anda meşhur oldum ve inanın o dönem yolda yürüyemiyordum.

Sonra Ne Oldu Peki Şöhret Kısamı sürdü:

Yapmış olduğum albümde menejerim tarafınndan (Mehmet Doğdu) kandırıldım genciz tabi cahillik dönemi bir şarkımız çalıntı çıktı ve 8 yıl sanattan men cezası aldım. Tabi okadar ara verince unutlmakta kaçınılmaz oldu.

Sahne hayatınızdan Bahsedelim Birazda Yıllardır Tek Mekandanla Çalışıyorsunuz Nasıl Gidiyor:

Yakında 10. yılımızı kutlıycaz:) Beylikdüzü ‘Maya Restorant’, ilk zamanlarda yüzü geçmiycek kadar insan izlemeye gelirken şimdi ise İstanbul’un her bir köşesinden dinleyicimiz var iki gün sahne yapıyorum ve boş geçen gecemiz yok gelen yine geliyor onlar benden bende onlardan çok memnunuz öyleki bazı sevenlerimle aile gibi olduk evlerine misafirliğe bile gidiyorum.

Gelelim asıl sormak istediğim sorulardan birtanesine ses yarışmalarına neden karşısınız ki Bülent Ersoy Size Veliahtım Demişti yıllar önce ve şu anda Pop star 2018’de Jüri Üyesi?

Türkiyenin en büyük isimlerinin birinden böyle güzel sözler duymak gurur verici.sanat hayatım yirmi yılı buldu.ve müzikle ilgili alınacak bilgilerin çoğunu bu zaman diliminde aldım.asla oldum diyemem ama ben bunca yıllık eğitimimi üç dört kişinin karşısına çıkıp insanları at yarışı misali yarıştırmaları bana hiçbir zaman doğru gelmedi.Bülent ersoy ve diğer büyük üstadların bu tarz reyting amaçlı programlarda olmasıda benim tasvip ettiğim bir durum değil.Meşhur olmak için asla sanatımı satamam,ben iyiysem ve iyi çalışırsam halkın sevgisini kazanırsam bu bana yeter.Bunu söylememde de etkili olan şey insanların devamlı bana neden ses yarışmalarına katılmıyorsun demeleriydi.onlarada aynı cevabı verdim ve onlarda beni haklı buldular.ses yarışmasındanda şöhret olan isim pek görmedim anacak parmakla sayabilirsiniz.belki biraz tanıyanları oluyodur hepsi bu..:)

Radyo Tv Mezunusunuz Bu Sektörde bir çalışmanız varmı ?

Bir çok video klipte yönetmen ve görüntü yönetmeni olarak çalışmalarım oldu ve oluyor.halende  devam ediyoruz.

Evet Yeni Çalışmalar Ne Peki Ufukta Bi Albüm Varmı?

Artık müzik dünyasında sanatsal albüm yapılmıyor. Piyasa şarkıları denen nakaratı çabuk ezberlenen tabiri caizse tekerleme türü çalışmalar var ben bunuda tasvip etmiyorum. Dördüncü albümün çalışmaları başladı ve yıl sonuna kadar yetiştirmeyi planlıyorum.

Akbaş Müzikle 2013’ten beri birlikte çalışıyoruz ve son albümde yine bu etiket altında çıkıcak.

Son Olarak Aile Hayatınızı Sorayım Yakında Bir Düğün Var Bildiğimiz Kadarıyla:

Evet 18 Nisan’da kardeş ülke Azerbaycan’da 10 Mayıs’tada Türkiye’de düğünümüz var. Bir yıldır birlikteyiz eşimle, ve kendisi bir azeri türkü Allah nasip ederse mutlu bir beraberliğe adım atıcaz.

Gecetürk Ailesi adına teşekkür ederiz bu keyifli röportaj için ve şimdiden mutluluklar diliyoruz.

Bu arada dip not sanatçımız yakından Cüneyt Arkın’ın Gençliğini baya anımsatıyor.

Karşılığındaki sözüde sohbetimizi tamamlarken bizi güldürüyor Ersan Yılmaz’ın Nuri Alço’ya benzemekten iyidir:)

Geceturk/Ezgi Özen

 

Yüksel KARAKIŞ – Yüksel Balık Restuarant

Yazan :admin/ 546 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Yüksel KARAKIŞ

Röportaj

Yüksel KARAKIŞ – Yüksel Balık Restuarant

 

1. Bu sektöre başlama hikayeniz nedir ?

Bu sektöre 1980’de başladım. Bulaşık, komilik, garson’luk, şeflik ve restaurant idareciliğinden sonra kendi mekanımı açtım. 20yıldır Yeşilköy’de 2 şubemiz ve yeni açtığımız 3. şubemiz ise Tarabya’da. Müşterilerimiz Yüksel Balık lezzetini boğaz’da da olmasını talep ettiler ondan dolayı Tarabya’yı açtık.  Bunun dışında şarap üretiyoruz, şarap fabrikamız var.

2. Restoranlar’ınız ne zamandır hizmet veriyor ?

Şimdi ilk Yüksel’i 1997 yılında açtık. 2000’de Yüksel-1 ve Yüksel-2 olarak şubeleştik. Tarabya’yı yeni açtık. 20 yıl önce ustam’dan aldığım bayrağın devamıyım. Bu ateş ustamın ateşi olduğu için sönmemiştir. Ben Hasan Usta’nın çırağıyım, bana el verdi…

3. Mekanınızın tarzı nedir ?

Deniz ürünleri…

4. Mekan da olmazsa olmazınız nedir ?

İstakoz, karides salatası ve lakerda olmazsa olmazımdır.

5. Yüksel Balığın favori ürünü nedir ?

Bütün ürünlerimiz favoridir…

6. Restoran’ın dekoru ve tasarımı kime ait ?

Yüksel balık konsepti ve tasarımı bana ait, mimar arkadaşlar’dan tabi destek aldık…

7. Müşteri neden sizi tercih etmeli ?

Müşteri demeyelim misafir demek daha doğru olur. Misafirlerim Yüksel’in tadını iyi biliyor. Yiyen yapandan iyi bilir derler ya, misafirlerim de bizim ürünlerin tadını iyi bildikleri için tercih ederler…

8. Personelinizde en çok neye dikkat edersiniz ? 

Personelim’in herşeyine dikkat ederim.

9. Peki ! Sektörün geleceği için diğer işletmelere tavsiyeniz/öneriniz nelerdir ?

Misafirlerimizi kandırmayalım. Misafirleri ailemizden biri olarak görelim o zaman başarılı oluruz…

10. Sizce insanlar dışarıya çıktıklarında en çok neye dikkat ederler ?

Samimiyet ve dürüstlük…

11. Bugüne kadar yaşadığınız en ilginç olay nedir ?

2013 yılıydı Uğur Dündar, aradı ve nerdesin dedi. Bende o sırada İzmir’de tatildeyim. Şoför’ü gönderiyorum, misafirimsin dedi. Abi 20 yıl’da 3 gün izin alıp geldim zaten, bırak biraz güneşleneyim dedim. Bir saat sonra şoför’ü geldi, beni alıp Uğur bey’in evine götürdü. Ailecek misafiri olduk. Hergün bir restoran’da ağırladı. Beni bir balıkçı barınağına götür dedim. Neyse barınağa giderken kendimiz pişirmek için yolda balıkçıya uğrayıp deniz ürünlerinden almak için durdum. Mercan, tekir, lahos vardı. Balıkçıya bunları bana ver dedim ve balıkçı veremem dedi !! Neden dedim, iki katı para vereyim dediğim halde yok veremem dedi. Bu balıklar İstanbul’da Yüksel Balığa gidecek dedi ve ne ben balıkçıyı tanıyorum nede balıkçı beni tanıyor. Hayatım boyunca yaşadığım en duygusal hatıramdır.

 

12. Bu sektördeki Turgid başkanı siz olsaydınız ! İcraatlarını ne yönde olurdu ?

 

Sigaralı ve sigarasız yerleri Cumhurbaşkanı’na ve Başbakan’a rica da bulunurum. Sigaral’ı ve sigarasız ortamları ayıralım derdim.

 

 

Sevgili Yüksel KARAKIŞ, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Buse GÜNGÖR

Sarp YAMAN Röportajı – Jungle 8

Yazan :admin/ 948 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Sarp Yaman

Röportaj

Sarp Yaman Röportajı – Jungle 8

1.Mekanınız ne zamandır hizmet veriyor ?

Mekanım 13 Ekim Cuma gününden beri hizmet veriyor. Hatta herkes 13. Cuma dükkan mı açılır dediler. Ben tam tersi o tip olayların kırılmasına ve bereketine inanan biriyim. O yüzden özellikle 13. Cuma açtım. Tabi daha yeni ama çok’ta bereketli bir açılış oldu. İnşallah böyle devam eder.

2.Peki bu sektöre ne zaman başladınız ?

Ben 12 sene Amerika’da yaşadım. Üsküdar Amerikandan mezun oldum. Tarihleri vermiycem yaşım çıkmasın diye ortaya :)) Mezun olduktan sonra Amerikaya gittim. Faul bir şekilde 2010 yılında döner dönmez İzzet Çapa‘yla çalışmaya başladım. Bu işi profesyonel bir şekilde Türkiye de 2010’dan beri yapıyorum. Amerikada’da daha önce okuduğum dönemlerde de çok gezdiğim için gezmek benim ilk kariyerim. Ordaki kulüb’lerin de dikkatini çekerek, benim pr’lık yapmamı, onları promote etmemi isteyerek orada partiler yapıyordum.

Hem geziyorum hem para kazanıyordum.

Tabi bir yandan da reklamcılık okudum. Satış’ı biliyorum insanın kendini satmasını, mekanı satmasını herşeyi biliyorum. Bir de güzel bir gözüm var:) Dekor olsun konsept olsun İzzet Çapa bu yüzden de dahi bir adamdır. Bunu görüp sivriltebilen bir insan ben 2010’da geldiğimde onun yanında çalışan herhangi biri de olabilirdim ama bendeki cevheri görüp sadece bir promoter gibi değil de beni alıp dükkan konseptleri oluşturma inşaatıydı her şeyi içine sokmayı uygun gördü iyiki de gördü yani ne o mutsuz oldu bundan ne de ben mutsuz oldum öyle de devam ediyor.

3.Mekanın tarzı nedir ?

Burası tam bir gece kulüb’ü 12’den sonra açıyoruz 12-4 arası yabancı müzik arada house bazlı housemix’li Türkçe şarkılar Ajdaydı Kenandı. Ajda özellikle Ajda Pekkan zaten benim için yabancı müzik arabesk bile okusa jazz söylermiş gibi müthiş bir kadın olduğu için onları duyabilirsiniz ama burası yabancı müzik çalan keyifli bir tam anlamıyla Londra’da New York’ta Paris’te gittiğiniz gece kulüblerinden biri…

4.İşletmeniz de sizin olmazsa olmazınız nedir ?

İşletmemde olmazsa olmazım benim Sarp Yaman olarak; Heyecanlı bir ekip, bu komisinden garsonuna promoter’ından şefine heyecanlı olması lazım, aç olması lazım bu aç derken hani yani sonuçta güzel bir iş yapılması için benimsemeleri lazım burayı ve dediğim gibi Heyecan Heyecan Heyecan ben gözünde heyecan görmeliyim yüzü düşük heyecansız zorla bir şey yapan insan gitsin başka yerde zorla çalışsın ve ben o konuda katıyımdır. Kimsenin gözünün yaşına da bakmam o heyecanı göremedigim bana onu vermeyen hatır için iş yapan kimseyle çalışmam. Çünkü ben bir işe %100 potansiyelimi koyuyorum bunun karşılığını da görmesini sağlıyorum. Herkes böyle şartlarda çalışıyorsa, heyecanlı insan olucak!

5.Mekanınız da en çok tercih edilen menü, içecek vs nedir ?

Şampanya çok açılıyor mekanda çok değişik şampanya şovlarımızda var. Sadece Las Wegas’ta olan belirli sayıda açılan şampanya yapılıyor. Ben onun bir altı şampanyaya yapmıyorum o şovu Las Vegas’ı burda yaşamak istiyorlarsa, o şovu belirlediğim şampanyanın altında açtıranlara yapamıyorum.. Kokteyl kültürümüz malesef çok fazla Türkiyede yok ama o değişmeye başladı. Ben 1-2 sene içinde çok daha değişeceğine inanıyorum…

6.Sektörünüzün geleceğini nasıl görüyorsunuz ?

Sektörün geleceğini butik işler yapıldığı sürece heyecanlı insanların bir araya gelip o düğün salonu mantığı dev kocaman işlerle hiçbir şey olucağını düşünmüyorum.

Butik işler yapıldığı sürece ve gerçekten insanların gelip, rahat hissedebilecegi, tamam burası bir gece kulübü olabilir ama sanki bir mahalle pub’ı ruhunu yaşatabiliyorsan gelen insana ki her hafta gelir. Burayı geçen hafta açtım ilk gün gelen ertesi güne rezervasyon yaptırdı ve bu hafta ki 2 günede rezervasyon yaptırdı. Ve böyle dediğim bir iki kişi değil birçok kişiden bahsediyorum. Bunu yakalamak lazım dediğim gibi butik işlerde gelecek görecek görüyorum. Bir de Star dj olayı var artık. Star dj derken illa tanınmış olması değil mekanın yıldızı, iyi çalan, iyi müzik ve iyi servis olduğu sürece. Devir sosyal medya devri. Karl Lagerfeld defileleri yaptığında o dev harcamalarla Palette Tokyaya rüzgar değirmenlerini getirmesi niye getiriyor? Channel satmıycak mı ? Onu getirmese küçük bir odada yapsa Channel’in o kıyafetleri satmayacak mı satacak ama ne yapıyor adam her köşede instagram’lık bir şeyler oluyor.  O defile dünyada patlıyor. Bu da çok önemli görsel çok önemli bizim dükkanın her santimetrekaresinde bizzat ilgilendim ve nerde instagram’a ne koyucağını snapchate ne koyucağını şaşıracağınız bir yer oldu…

7.Neden siz ? Müşterileriniz neden sizi tercih ediyor ??

Müşteriler Sarp Yaman’ı neden tercih eder çünkü herkes vip’tir benim mekanlarımda anlatabiliyormuyum ! !!

Herkes vip’tir

Sadece loca’da oturan değil! Ben herkesle ilgilenilmesini hatta locada oturmayanlara daha çok ilgilenilmesini isterim. Belki söylememem lazım 🙂

8.Peki!! Diğer işletmecilere tavsiyeniz nedir ?

Diğer işletmecilere tavsiyem kendi karakterlerine uymayan mutsuz oldukları yerleri işletmesinler. Hem dükkanı batırırlar hemde kendilerini batırırlar anlatabiliyor muyum ?  Benim hiç bir iş yapmadığım dönemler oldu. Bu iş teklifi gelmiyor anlamında değil mutlaka geliyor ama ben mutsuz olucaksam herkes mutsuz olur etrafımda! Bir de şöyle birşey mümkünse o dükkana inşaatsız zamanında girsinler. Yapılan dükkana sonradan girince benimseyemiyorsun inşaatını takibini yapmadığın sürece çok zor benimsemek…

9.Kendi mekanınız dışında, nereye eğlenmeye gidersiniz ?

Ben yeniliğe çok açığımdır ama kendi eğlencelerimde bir balonun içinden çıkmam. Son zamanlarda Nişantaşı’nda açıldığından beri Must‘ı çok seviyorum. Lucca her zaman tabiki orası ölçü değil zaten Bebek Lucca her zaman muhteşem. Etiler Papermoon, Zuma benim sürekli gittiğim yerler gece kulübü olarak yeni butik olarak beni balonumdan çıkaran 5 kere gittiğim Nuar orda çok rahat hissediyorum. Ben normalde balonumdan çıkmam. Cahide yeniden çok şükür yeniden açıldı. Orasının bende yeri ayrı. Ulus 29 açılmasını dört gözle bekliyorum. Fenix’te vazgeçilmezlerim arasında.

Sevgili Sarp YAMAN, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Özsu TOROS

Deha BİLİMLİER – Dutluk Nişantaşı

Yazan :admin/ 218 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Deha BİLİMLİER

Röportaj

Deha BİLİMLİER – Dutluk Nişantaşı

1. Bu sektöre başlama hikâyeniz nedir ?

Evden kaçmak:) Şaka bir yana, yıllar önce İzmir’de  kendi müzik grubumu kurdum. Rock grubumdu. Müziğe öyle başladım. Aslında müziğe ortaokul yıllarımda, müzik öğretmenimin beni keşfetmesiyle başladım. Sonra düğünler de şarkı söyledim. Daha sonra da İzmir’de barlar şarkı söyledim. Hikayem öyle başladı.

2. Mekanınız ne zamandır hizmet veriyor ?

Burası 3. senemiz oldu.

3.Mekanınızın tarzı nedir ?

Tarzı Türkç-Pop müziği yapıyoruz.

 

4.Mekanda olmazsa olmazınız nedir ?

Tabikide her zaman olduğu gibi olmazsa olmazım ilk sırada  Kalitedir. İkinci olarakta arkadaşlarım.

5.Mekanınızın favori içeceği nedir ?

Genelde şampanya patlatılıyor. Uzun yıllardan beri burada Moet şampanya tercih ediliyor.

6.Mekanın dekoru ve tasarımı kime aittir ?

Eşime aittir. Herşeyi eşim yaptı.

7. Müşteri neden sizi tercih etmeli ?

Çünkü; iyi müzik yapıyoruz. Bence en önemlisi de sıcak ve samimiyiz.

8.Personeliniz de en çok neye dikkat ederseniz ?

İnsanlarla çok samimi olmamasını isteriz. Gelen müşterilerle ölçülü olarak, işlerini yapmalarını istiyoruz. En büyük isteğimiz bu.

9. Sektörün geleceğini için diğer işletmecilere tavsiyeniz nelerdir ?

Kaliteli müşteri aldığı sürece, hizmeti düzgün bir şekilde yaptığı sürece ve en önemlisi hesaplarda oynama yapmadıkları sürece sektörün geleceği de sıkıntıya düşmez.

10. Sizce insanlar dışarı çıktıklarında en çok neye dikkat ederler ?

Bence bütçeye dikkat ederler. Yani paraya dikkat ederler. Tabiki de daha sonrasında kaliteye önem verirler.

11. Bugüne kadar yaşadığınız en ilginç olay nedir ?

Elektrik kesintisi 🙂

12. Bu sektörde ki TURGİD başkanı siz olsaydınız icaatlarınız ne yönde olurdu ?

Bol bol reklam yapardım. İstanbul’da ki bilboardlar da bol bol reklam yapardım. Sosyal medyada da  güclenirdim.

Sevgili Deha BİLİMLİER, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Özsu TOROS

Uras SÖKMEZ – Aramızda Kalsın Sahne

Yazan :admin/ 398 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Uras SÖKMEZ

Bakırköy Canlı Müzik Mekanı - Bar - Kulüb Sahnesi

Uras SÖKMEZ – Aramızda Kalsın Sahne

1.Bu sektöre başlama hikayeniz nedir ?

Bu ise baslama hikayesi üniversite yıllarına dayanıyor. Bahçeşehir üniversitesi’nde  okurken organizasyon işleri yapıyorduk renkli bir dünya, kabiliyet gerektiren bir meslek sonuçta herkes’in bir işi var. Benim yapacağım iş bu bir’de severek yapıyorum işimi….

2.Mekanınız ne zamandır hizmet veriyor ?

2015 yılında ilk mekanı’mı Beykoz’da açtım. İki ay önce’de 2. şube olarak Bakırköy’de canlı müzik mekan’ı açtım.

3.Mekanın tarzı nedir ?

Dünya mutfağının yanı sıra canlı müzik ve alkollüdür. Fix menü çalışıyoruz yerli ve yabanci içki olarak sınırsız veriyoruz. Sahnemize çıkan sanatçılara göre fiyatlarımız değişiyor.

4.Mekan da olmazsa olmazınız nedir ?

Müşterimiz evinde gibi hissetmeli.

5.Mekan’ın favori ürünü nedir ?

Et ve mezelerimiz.

6.Mekan’ın dekoru ve tasarımı kime ait ?

Devir aldığım kişiye ait.

7.Müşteri neden sizi tercih etmeli ?

İyi hizmet ve tecrübe çünkü!

8.Personelinizde en çok neye dikkat edersiniz ?

Düzen ve müşteriye yaklaşımı. Saygı ve seviye benim için çok önemli.

9.Peki ! Sektörün geleceği için diğer işletmelere tavsiyeniz/öneriniz nelerdir ?

Sahte içki olayı kesinlikle uzak durulması ve fiyat politikası kişiye göre muamele yapılmaması.

10.Sizce insanlar dışarıya çıktıklarında en çok neye dikkat ederler ?

Mekan’ın işletmesine ve sanatçısına.

11.Bugüne kadar yaşadığınız en ilginç olay nedir ?

Bir müşterinin kredi karti ile sahneye gidip sanatçıya, burdan kendine bahşiş çek demesidir. 🙂

12.Bu sektördeki Turgid başkanı siz olsaydınız ? İcraatlarınız ne yönde olurdu ?

Her bölge’de yan yana 3 – 4 tane mekan açtırmazdım.Her konseptte 2 tane açtırırdım.

 

Sevgili Uras SÖKMEZ, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Buse GÜNGÖR

Nihat YÜCETÜRK – Sade Meyhane

Yazan :admin/ 773 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Nihat YÜCETÜRK

Röportaj

Nihat Yücetürk – Sade Meyhane

1.Mekanınız Ne Zamandır Hizmet Veriyor? 

Sade Meyhane olarak 2016 şubat ayından itibaren hizmet vermektedir.

2.Peki Bu Sektörde Ne Zaman Başladınız?

2000 yılından itibaren diyebilirim.Ünlü bir markanın kurucu ortakarından olarak bu sektöre giriş yaptım.

3.Mekanınızın Tarzı Nedir?

Adından da anlaşıldığı gibi sade bir meyhane konseptindeyiz. Ismi bilerek Sade Meyhane koyduk, fakat genelde stresli olan toplumumuza, fasıl ve oryantal şovlardan sonra çılgın bir eğlence sunuyoruz.

4.İşletmenizde sizin olmazsa olmazınız nedir?

Kesinlikle inanmadığımız ve beğenmediğimiz hiçbir ürünü müşterilerimize sunmuyoruz. Bir meyhanenin olmazsa olmazlarının dışında sürekli yenilik amaçlıyoruz. misafirlerimizim beklentileriyle alakalı tavsiyelerini alıyoruz. Cevap yüzdesine göre salı günleri düzenlediğimiz toplantılarımızda karar alıp sektörümüze doğru olanları naçizane uygulamaya çalışıyoruz.

5.Mekanınızda en çok tercih edilen menü,içecek vs. nedir?

Hafta içi şirket çalışanları ve büyük gruplar genelde fix menü aliyorlar.İsteyen müşterilerimiz alacart menü seçeneğini de almaktadır. hafta sonu da aynı şekilde olmaktadır.İnsanlar ne ödeyeceğini bilmek ister.bu bizim de işimizi kolaylaştırır, çünkü biz gece sonu hesapta sürpriz yapan işletmelerden değiliz.En çok tercih edilen ürünlerimizden en öne çıkan fajita güvecinde ki tereyağlı bize özel kokoreçtir.

6.Sektörünüzün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İstatisliklere göre yanıt verecek olursak …Nüfus artışı,istihdam oranı ve yeni mekanların açılması ile paralel ilerlemektedir. Eğlence sektörü lüks bir ihtiyaçtır. Bu olgular doğrultusunda sektörün geleceği de ülkemizin ekonomik büyümesine göre değişiklik göstermektedir.

7.Neden Siz ? Müşterileriniz neden sizi tercih ediyor ?

Yıllarca kendime şu soruyu sorduğum için Burası benim olmasa neden buraya gelirim ?.Sorduğum bu sorunun cevabı kaliteli hizmet oldu.Diğer mekanlardan farklı olmayı veya olağan üstü tavırlar sergilemeyi istemedim.Misafirlerimize,rahat edebileceği ,eğlenebileceği,dürüst ve samimi ortamlar kurmak ve bu ortamda gerçek bir meyhane hizmeti vermek de misafirlerimiz tarafından tercih sebebi oldu.

8.Peki diğer işletmecilere tavsiyeleriniz nedir ?

Ülkemiz ve sektörümüz çok zor günlerden geçiyor.Temennimiz 5-6 yıl önceki gibi keyifli olmasıdır.Bu da çok çalışmakla ve işlerimizin başında olmamızla gerçekleşecektir.

9.Kendi mekanınız dışında nereye eğlenmeye gidersiniz ?

Yaklaşık 20 yıllık yorgunluğum olduğu için vaktimi iş dışında daha çok arkadaşlarım ve ailemle geçirmekteyim. Tatillerde yurt dışını tercih etmekteyim. Günlük hayatımda ise ailem ve dostlarımla sakin,sohbet edebileceğimiz mekankarı tercih etmekteyim.

Sevgili Nihat YÜCETÜRK, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / 

Şahin Çetin – Cafe De Blush

Yazan :admin/ 316 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Şahin Çetin

Röportaj

Şahin Çetin – Cafe De Blush

 

Mekanınız ne zamandır tarafınızdan hizmet veriyor.

-Cafe De Blush 2 yıldır bende…

Bu sektöre ne zaman ve nasıl başladınız ?

-Hayalimdi bu denli bir işletmeye sahip olmak ve bunu başardım…

İşletmede olmazsa olmazınız nedir ?

-Hizmet…. Gelen her müşteri aldığı hizmetten memnun kalarak gitmeli…

En çok tercih edilen yemeğiniz ve içeçeginiz nedir ?

-Meyva kokteyllerimiz ve birde pizzalarımız müşterilerimizce çok beğeniliyor…

Sektörün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz öngörünüz nedir ?

-Tabiki şimdi eğlence sektörü ve gece hayatı olumlu yönde ilerlemiyor ama zaman herşeyin ilacı tabi düzeleceğinden umutluyuz…

Diger işletmecilere tavsiyeniz nedir?

-Güler yüzlü ve özverili takım arkadaşlarını sahip olmak onları daha başarılı kılacaktır…

Kendi mekanınız dışında nereye gidersiniz ?

-Sürekli mekanda olduğumuz için işten arta kalan zamanlarda ailemle onlar nereye isterse oraya gidiyoruz belirli bir yerimiz yok…

Personelinizde en çok neye dikkat edersiniz ?

-Güleryüz kılık kıyafet ve müşteri diyalogları…
Bize vakit ayırdığınız için teşekkür eder Gece’nizin bizli olmasını dilerım.

 

GeceTurk.com / Selen Aydın

Çetin KOCAMAN – Bab_ı hayal Bistro

Yazan :admin/ 307 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Çetin KOCAMAN

Röportaj

Çetin KOCAMAN – Bab_i hayal Bistro

 

1. Bu sektöre başlama hikayeniz nedir ?

2009 yılında girdik. Kocatepe Kahve markası ile birlikte 8 şubemiz vardı. Sonra alkollü mekana döndük Beylikdüzü Ekinos avm’de 2010 yılından beride Baby_i Hayal bistro olarak hizmet veriyoruz. Dünya mutfağımız, ızgara çeşitlerimiz, alkolün her çeşiti ile birlikte haftanın 7 günü canlı müzik eşliğinde hizmet veriyoruz.

2. Bab_i hayal Bistro ne zamandır hizmet veriyor ?

2010 yılından beri hizmet veriyor. Saat 23:00 ile 03:00 arası açıgız.

3. Mekanın tarzı nedir ?

Mekanımızın tarzı özellikle pub’a yöneliktir. Dekorasyonumuz olsun, ışıklandırmamız olsun ürün gamımız bira’ya daha ağır basıyor.

4. Mekan da olmazsa olmazınız nedir ?

Temizlik, hijyen, personel eğitimi…

5. Mekanın favori ürünü nedir ?

Benim soyismimi taşıyan Kocaman Special bonfile dilimlerinden hazırlanmış sote ile birlikte harmanlanmış kiremit tava’da sunulan üzerinde tereyağ gezdirilip servis ediliyor.

6. Mekanın dekoru ve tasarımı kime aittir ?

Tasarım ve dekorasyon tamamen bana ait, mimarliktan sadece danışmanlık aldık.

7. Müşteri neden sizi tercih etmeli ?

Tecrübe ile harmanlanmış iyi hizmet ve kaliteli eğlence için.

8. Personeliniz de en çok neye dikkat edersiniz ?

Düzenli traş olmaları, tırnak bakımı ve müşteriye olan hizmeti.

9. Peki ! Sektörün geleceği için diğer işletmelere tavsiyeniz/öneriniz nelerdir ?

Mekan’a alınan misafirlerine iyi hizmet ve kaliteden asla ödün vermemeleri.

 

10. Sizce insanlar dışarıya çıktıklarında en çok neye dikkat ederler ?

Fiyat ve lezzet’e dikkat ederler.

 

11. Bugüne kadar yaşadığınız en ilginç olay nedir ?

Bir misafirimiz uzun süre mekan da oturdu yemek yedi içkisini içti sonra masada bir güneş gözlüğü bir adet sigara paketi birde montunu bırakarak lavobaya gittiğini tahmin ediyoruz ama nedense o lavobadan bir türlü gelmek bilmedi. Sonra çalışan arkadaşlara dedim ki masa nerde?? Abi lavabo’ya gitti… Nerden biliyorsunuz dedim; masa da eşyası var gözlüğü orada, sigarasi orda, montu orda dediler. Bana hesabını getirin ne kadar 380 tl bir hesabı var mont 15 tl sigara paketin içi boş güneş gözlügüde bir milyoncudan alınmış bıraktığı ürünler 20tl hesap 380tl idi.Ve sevgili misafirimiz hesabi ödemeden kaçmıştı:))

 

12. Bu sektördeki Turgid başkanı siz  olsaydınız ? İcraatlarınız ne yönde olurdu ?

Allkollü mekanlar da sigara yasağı ile ilgili büyük bir sıkıntı yaşıyoruz bununla ilgili bir çalışma yapardım.

 

Sevgili Çetin KOCAMAN, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com /  Buse Güngör

Zafer TURUNÇ – Hak Evrensel Hatay Sofrası

Yazan :admin/ 300 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Zafer TURUNÇ

Röportaj

Zafer TURUNÇ – Hak Evrensel Hatay Sofrası

 

1. Bu sektöre başlama hikayeniz nedir ?

Babam ve ailem kasap. Biz kasap ailesiyiz kendi mutfağımız da kendi etimizi kendimiz pişiren insanlarız ve otelcilik mezunuyum. Bu işle insanlar ile haşır neşir olmak hoşuma gidiyor. Bu işi ilk başlarda kartopu gibi düşünün yıllar geçtikçe size bir şeyler katar ekstra insanlarla tanışırsınız. Kendim inşaat sektöründe’yim ona rağmen bu işten de kopamıyorum…

2. Mekanınız ne zamandır hizmet veriyor ?

Yaklaşık 29 yıldır bu sektördeyim. Hatay mutfağı benim için bir tutkuydu. 2000 yılında bunu Aksaray’da başlattık 2008 – 2009 ve 2010 yıllarında Serdem Coşkun ile televizyon da yemek programı yaptık 4 yıl boyunca. 4 yıl boyunca televizyonda Türkiye’ye tarihini Ee Türkiye’ye yemek kültürünü nereden geldiğini. Mesela Türkiye ilk kebap Halep’ten İskenderun’a gelmiştir.   Biz Türkler hayvanın hem etinden hem sütünden hemde derisinden faydalanmaktayız.

3. Mekanınızın tarzı nedir ?

Tamamen yöresel bir mekanız…

4. Mekan da olmazsa olmazınız nedir ?

Üç şey önemlidir. Misafir bu kapıdan girdikten sonra hijyen, en kaliteli ürün ve bu ürünü işleyen kaliteli usta…

5. Mekanın favori ürünü nedir ?

Bizim özellikle bir favori ürünümüz yok. Zaten dediğimiz gibi yöresel olduğu için her türlü kebap çeşidi vardır. Mesela Halep’ten de çok çeşit gelmiştir. Hatay’dan da gelmiştir. Tuz da kuzu padişah kebabı ama genelde bütün ürünlerimiz favoridir…

6. Mekanın dekoru ve tasarımı kime aittir ?

Mimari yapıyı mimarımız yapmıştır. 9000 yıllık bir kültürü yansıttığı için ona göre motifler işlenmiştir…

7. Müşteri neden sizi tercih etmeli ?

Çünkü halep mutfağı, antep mutfağı, kilis mutfağı doğu ve güneydoğu mutfağı içinde bulabilirsiniz. Antakya mutfağını da içinde bulabilirsiniz Antakya mutfağı akdeniz kültürünü de içinde taşır.

8. Personelinizde en çok neye dikkat edersiniz ?

Öncelikle hijyen daha sonra gelen misafire değer vermesi. Benim misafirim en değer verdiğimdir. Bir aile bir çocuk bir baba bir anne gibi görmesi lazım müşteriyi…

9. Peki ! Sektörün geleceği için diğer işletmelere tavsiyeniz/öneriniz nelerdir?

Artık millet bilinçli tüketici olduğu için kaliteden ödün vermemeleri gerekir. Onlara tavsiyem kaliteli ve uygun fiyat politikası…

 

10. Sizce insanlar dışarıya çıktıklarında en çok neye dikkat ederler ?

Fiyat politikası, kaliteli ürün, ortam ve hijyen…

 

11. Bugüne kadar yaşadığınız en ilginç olay nedir ?

Birgün misafirimizin biri içeride çok sinirlenmişti. Ramazan ayı içindeyiz garson gidiyor garsonu fırçalıyor, şef gidiyor hayırdır falan yardımcı olayım şefi’mi fırçalıyor. İş bize intikal etti sayın müdürüm böyle bir şey var dediler. Tabii ortamı germe’den rahat bir şekilde masaya gittim. Buyurun efendim sorun nedir yardımcı olayım dedim. O da dedi ki neden beni sigara içilen bölüme koydunuz ben niyetliyim dedi. Ben de dedim ki beyefendi kusura bakmayın ama evde hanımdan fırça yeriz işe geliriz patrondan fırça yeriz masaya geliriz senden fırça yeriz ben çalışmıyorum işi bırakıyorum dememle adam kahkaha atarak güldü 🙂

 

12. Bu sektördeki Turgid başkanı siz olsaydınız. İcraatlarınız ne yönde olurdu ?

Saha’daki faaliyetleri arttırırdım. Restoranların hizmet konusunda ne kadar aktif olduklarını sahada kontrol ederdim. Sadece tepe’deki adam olarak kalmazdım. Ben garsonlar federasyonu kurmaya kalktım. Kurmuş olsaydım ilk işim A sınıfı bir restoran’sanız A sınıfı garson çalıştırmak B sınıfı restoran’saniz B sınıfı garson çalıştırmak mecburiyetindesiniz. Özellikle sınıflara ayırırdı…

 

Sevgili Zafer TURUNÇ, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Buse Güngör

Çiğdem SONKURT – Madame Feronia Meyhanesi

Yazan :admin/ 301 0

Röportaj Yapılan Kişi:

Çiğdem SONKURT

Röportaj

Çiğdem Sonkurt Madame Feronia Meyhanesi

1. Bu sektöre başlama hikayeniz nedir ?

Başlayalı çok yeni oldu. Benim çocukluk hayalimdi. Aslında ben Sanat Yönetmeniyim. Hep böyle bir meyhane sahibi olmak istiyordum.Daha yeniyiz, açalı 1 sene oldu olmadı. Şefliğini ben yapıyorum. Bütün yemeklerini de ben yapıyorum.Garsonluğuda Bülent (eşim) yapıyor. Aile işletmecisiyiz.

2. Mekanınız ne zamandır hizmet veriyor ?

18 Şubat 2017’den beri hizmet veriyoruz.

3. Mekanınızın tarzı nedir ?

Modern Meyhaneyiz.

4. Madame Feronia Meyhanesi’nde olmazsa olmazınız nedir ?

Mekanda olmazsa olmazımız tabikide “BİZ” 🙂

5. Madame Ferroni Meyhanesinin favori mezesi yada ürünü nedir ?

Bir çok ürünümüz var. Ama 3 sipesiyalimiz var. Bunlar; girit ezme, bezirgâni ve nurâniye.

6. Mekanın dekoru ve tasarımı kime aittir ?

Mekanımızın dekoru Bülent ve bana ait.

7. Müşteri neden sizi tercih etmeli ?

Rakı’nın yanında lezzetli yemek yemek isiyorlarsa ve rahat bir yerde yemek yiyip, hoş sohbet edip, güzel bir gece geçirmek istiyorlarsa bizi tercih etmeliler.

8. Personeliniz de en çok neye dikkat edersiniz ?

Hızlı ve temiz olmasına dikkat ederim.

9. Peki ! Sektörün geleceği için diğer işletmelere tavsiyeniz/öneriniz nelerdir ?

İşlerinin başında dursunlar.

10. Sizce insanlar dışarıya çıktıklarında en çok neye dikkat ederler ?

Rahat eğlenebilmeye dikkat ederler. Aynı zamanda temizliğe ve eğlenmeye dikkat ederler. Güzel hizmet veren yerlere önem verirler.Müşterilerin kendi kendilerine servis yapabildiği bi yer o yüzden en ilginç olay bu. Müşterilerimiz kendi evinin salonunda gibi rahat hissedebiliyorlar.

11. Bugüne kadar yaşadığınız en ilginç olay nedir ?

Tüp bitmişti. Büyük bir semaverimiz var onun yanında küçük kahve için bir ocağımız var. Tüp gelene kadar onda ciğer kızartmıştım.

12. Bu sektördeki Turgid başkanı siz olsaydınız ? İcraatlarınız ne yönde olurdu ?

Bedava reklam yapardım:)

 

Sevgili Çiğdem SONKURT, bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz….

GeceTurk.com / Özsu TOROS